Katarzy a Święty Graal

KATARZY (Katarowie)

Nieznana jest data powstania tego ruchu. Katarowie to ruch religijny działający we Francji w wiekach XI do XIII. Przywódcami duchowymi byli DOSKONALI którzy byli przykładem dla pozostałych wiernych. Doskonali żyli zazwyczaj w odosobnieniu przestrzegając ścisłego postu i żyjąc w Celibacie.

Katarzy wierzyli w dwóch Bogów. Jednym z nich był zły Bóg który stworzył świat materialny, drugim był Bóg dobry, Bóg duchowy. Takie podzielenie wiary wyraźnie wskazywało na to, że Bóg chrześcijański jest po prostu Bogiem złym. Świat chrześcijański XIII wieku nie mógł sobie na taką herezję pozwolić.

Katarzy wierzyli że Bóg zły stworzył cały otaczający nas świat włącznie z ludzkim ciałem, co dalej prowadziło do niechęci posiadania dzieci. Katarzy sądzili, że życie na Ziemi jest ich swego rodzaju testem. Katarów obowiązywał ścisły post, jedli oni wówczas tylko chleb i wodę, a w czasach poza postem jedli tylko warzywa i ryby.

Katarowie sądzili, że samobójstwo jest szybką drogą do zbawienia. Odczuwali oni niechęć do egzystencji na Ziemi.

Wiara Katarów rozprzestrzeniała się szybko. Główne miejsce tej wiary to Francja. Często przyłączali się do tego ruchu zwykli biedni ludzie, czasami jednak przyłączali się również rycerze i inni dostojnicy świeccy.

Katarzy przestali istnieć w 1244r wraz ze zdobyciem przez krzyżowców twierdzy Montsegur. Twierdza ta była głównym bastionem Katarów. Krucjata przeciw nim trwała 35 lat.

Wojska oblężnicze pozwoliły na pokojowe poddanie się, pod warunkiem, że Katarowie wyrzekną się swej wiary. Katarzy przed poprosili o czas do namysłu. W rzeczywistości czas ten przypadał na główne święto katarskie. Jak mówią legendy, między czasie z tej twierdzy ukrytymi przejściami zostały wyniesione najcenniejsze artefakty Katarów. Mówi się, że święty Graal był jednym z tych artefaktów, który następnie znalazł się w rękach Templariuszy.

Paweł Bobrowicz