Morgan La Fey

Morgan La Fey

Morgan La Fey zwana też Morgianą lub też Morgain jest związana z legendami arturiańskimi prawie od samego początku. Jest ona siostrą króla Artura. Według jednej z legend, ani Morgan ani Artur nie wiedzieli, że łączy ich pokrewieństwo. Spotkali się po raz pierwszy na ziemiach pana Hektora – ziemiach na których Artur dorastał. Tam młody król i Morgan spędzili prawie całe dzieciństwo. Przyjaźń ich się rozrosła do takiego stopnia, że Artur zapragnął poślubić Morgan.

Morgan La Fey
Morgan La Fey

Merlin nie chcąc aby doszło do związku kazirodczego – wkroczył między tych dwoje, aby tych uświadomić o swoim pokrewieństwie. Niestety Merlin się spóźnił bo już wcześniej doszło do stosunku między rodzeństwem. Mimo wszystko wytłumaczył on Arturowi i Morgan ich prawdziwe pochodzenie. Powiedział im że Artur i Morgan mają wspólną matkę – Igrane. Artur jakoś przyjął to do świadomości, Morgana z kolei nie chciała tego zaakceptować – i od tamtego czasu chciała się zemścić na Merlinie. Ze związku Morgan i Artura narodził się syn – Mordred.

Morgan La Fey zaczęła studiować czarną magie, czarami chciała zmusić Artura do powrotu do niej. Starania te były skazane na porażkę, Merlin (który czuwał nad Arturem) był zbyt potężny. Po przegranej walce z Merlinem Morgan zmieniła taktykę. Postanowiła wychować Mordreda w taki sposób aby zniszczył imperium stworzone przez króla Artura.

Morgan la Fey
Morgan la Fey

Morgan wpajała Mordredowi, że imperium Artura jest najgorsze z najgorszych. Mordred dorastał w nienawiści do Artura – chciał zdobyć dla matki królestwo – chciał aby Morgan została królową.

Tuż przed słynną ostatnią bitwą – Morgan powiedziała Mordredowi że Artur jest jego ojcem. Mordred wówczas zrezygnował z wielkiego ataku na Artura. Na polu bitwy gdy Artur i Mordred się dogadywali co do warunków rozejmu jeden z rycerzy wyciągnął miecz aby zabić węża który pełzał w okolicy. Strona przeciwna uznała to jako przejaw agresji i sygnał do ataku. Tak rozpoczęła się ostateczna bitwa.

W bitwie zginął i Artur i Mordred. Morgan nie mogąc wytrzymać straty dwóch osób które kochała postanowiła ostatecznie zabić Merlina – ponieważ uznawała go za przyczynę wszystkich niepowodzeń. Również i tym razem Merlin okazał się silniejszy od Morgan. Czarami odebrał jej moc magiczną – gdy to zrobił, wytłumaczył Morganie całą sytuacje – powiedział że jej gniew niczego nie zdziała, że uznaje go niesłusznie jako źródło niepowodzeń. Morgan ostatecznie przyjęła to do świadomości i pogodziła się z Merlinem.

Morgan umarła rok po ostatecznej bitwie. Merlin odprawił jaj typowo królewski pogrzeb i została pochowana obok króla Artura i obok Mordreda na wyspie Avalon.

Według legendy omówionej w „Mgłach Avalonu” – Morgan była kapłanką Avalonu, wyznawczynią tzw. starego porządku. Całe swe życie poświęciła Avalonowi i swemu młodszemu bratu – Arturowi. Morgan w tych legendach jest przedstawiona jako osoba dobra, nie czująca jakiejkolwiek agresji do Merlina.

Morgan La Fey jest jedną z najbarwniejszych postaci legend arturiańskich. Została ona w wielu legendach przedstawiona jako czarny charakter. Morgan była posądzona w legendach o kradzież świętego Graala, była posądzona o zabicie wielu rycerzy okrągłego stołu. Według mnie jest ona odpowiedzialna za powstanie tych legend.

Paweł Bobrowicz.