Merlin

Merlin uważany jest za najciekawszą postać z legend arturiańskich zaraz po królu Arturze i sir Lancelocie. Jest on dobrym czarodziejem z którym wiąże się większość legend arturiańskich typu Święty Graal , Excalibur czy 3/4 przygód rycerzy okrągłego stołu. Pochodzenie Merlina nie jest do końca znane. Jedni uważają że jest on synem szatana i najczystszego dobra (Bóg). Inni uważają że jest potomkiem z rodu Atlantydy. Tak czy inaczej jest to postać niezwykła. Historia jego rozsławia się od momentu jego dzieciństwa gdy to już jako dziecko został wydzielony na tego który ma nadać pokój Wyspie Potężnych (dziś Wielka Brytania – póki co rozsławił tę nazwę Stephen Lawhead w swojej serii PENRAGON).

Merlin
Merlin

Merlin miał niezwykłe dzieciństwo. Został wychowany przez ludzi wielkich i światłych. Miał on styczność nawet z największymi wodzami ówczesnego Rzymu.

Merlin dokonuje swój pierwszy „cud” w wieku około 7-8 lat. Dotyczyło to wiary chrześcijańskiej – przeciwnicy jego teorii zostali na 7 dni pozbawieni głosu. Od tego czasu Merlin zaczyna się wgłębiać w magicznej sztuce i na tym upływa mu jakieś 12 lat jego życia. Zakochuje się on później w Niimie (znana również jako Ganieda). Pewnie byśmy już później nigdy nie usłyszeli o Merlinie gdyby barbarzyńcy jej nie zabili. Właśnie tu Merlin ukazuje po raz drugi swą magiczną moc. Owładnął nim Awen (stan psychiczny czy fizyczny powiększający trzykrotnie zwykły stan) wojenny. Wraz z pozostałą rodziną zmarłej dokonuje krwawej zemsty na mordercach. Merlin tutaj nas opuszcza i wyrusza w góry na medytacje ( a nie tak jak sądzą inni, że jakaś inna czarodziejka go uwięziła w wieży i że nigdy już nie powrócił).

Merlin
Merlin

Po wieloletniej medytacji (25 letniej) Merlin wraca na scenę. W tym czasie w Wielkiej Brytanii zrobił się wielki nieład. Przy władzy był wtedy znany większości Wortygern ( lub Worgen ). W legendach opisywany był jako zły król ale w rzeczywistości było inaczej. W legendach mówi się, że zabił on z premedytacją ojca Uthera i Aureliusza. W rzeczywistości to nie on go zabił ale tylko wykorzystał jego śmierć. Uther i Aureliusz którzy postanowili pomścić śmierć ojca zaatakowali Wortygerna z pomocą Merlina (tylko dla tego, iż on wiedział że z nich powstanie najważniejsza istota Wysp Potężnych ). Po wojnie tron objął Aureliusz ( a nie Uter ) wziął on za żonę Igrane ( Uther był bardzo o nią zazdrosny ). Pech chciał, że Aureliusz zmarł trochę za wcześnie (śmierć naturalna a nie bajka że Uther pomógł na tym drugim świecie Aureliuszowi się naleźć). Żona Aureliusza – Igrane zdążyła urodzić mu syna którym zaopiekował się Merlin, a Uter wziął Igrane za żonę i sam zasiadł na tronie. Merlin dziecku nadał imię Artur ( jak wszyscy wiemy późniejszy król ). Czarodziej właśnie dzięki temu dziecku rozwinął swą mądrość i silę.

Odwiecznym przeciwnikiem Merlina była Morgan La Fei. Morgan była przedstawicielką zła – w najbardziej ohydnej postaci (trzeba tu przyznać że była zła dla Merlina a nie dla Artura i innych).

Miała ona porównywalną moc co Merlin lecz jej celem było za wszelką cenę utrzymać na Wyspie Potężnych tzw.: ład starszych (brak chrześcijaństwa i Brytania podzielona na wiele królestw) a jak wiemy Merlin chciał zupełnie co innego. Musze tutaj zaznaczyć że walka odbyła się w czasie największego rozkwitu królestwa Logres – czyli królestwa Artura. Walka ich była jedną z najzacieklejszych – byli oni pionkami sfer wyższych. Ostatecznie walkę wygrał Merlin lecz opłacił zwycięstwo bardzo wysoko – stracił wzrok na całe 10 lat. Morgan nigdy nie odzyskała swej dawnej mocy i władzy nad ludźmi. Merlin cieszył się szacunkiem i przychylnością innych ludzi do końca swoich dni.

Paweł Bobrowicz