Camelot

Camelot Camelot jest legendarnym zamkiem, który wybudował król Artur. Legendy podają, że zamek ten leży między dzisiejszym Londynem a południowym brzegiem wyspy. Idea wybudowania zamku powstała dzięki inicjatywie Morgan La Fey, która namówiła Artura mówiąc, że wspaniały władca powinien mieć wspaniałe królestwo.

Camelot
Camelot

Inna legenda mówi, że w czasach młodości Artura – pan Hektor zaszczepił w naszym królu wizję wielkiego pięknego zamku. Młody Artur od razu tę myśl pochwycił i stwierdził, że to właśnie on wybuduje ten zamek. Camelot był jednym z pierwszych zamków budowanych z kamienia – lecz głównym jego budulcem było nadal drewno. Camelot nie wyglądał nigdy jak zamek krzyżacki w Malborku – przypominał on bardziej gród – podobny do tego w Biskupinie.

Zamek Camelot był miejscem gdzie znajdował się słynny okrągły stół. Co roku w zamku Camelot odbywały się przeróżne turnieje i igrzyska – często główną nagrodą był pocałunek królowej Ginewry w policzek. Na dzisiejsze czasy nagroda ta nie jest zbyt wielka aby o nią walczyć – ale wówczas ponoć każdy rycerz marzył o tej nagrodzie. Camelot nie ma swojego konkretnego miejsca – jest wszędzie i nigdzie.

„Zamek ten jest symbolem porządku wśród szalejącego chaosu, idealnego państwa przeciwstawiającego się anarchii, Camelot jest wyższą cywilizacją wśród Barbarzyństwa”.
James Harpur

Camelot
Camelot

Pierwszy wizerunek dworu Artura wyszedł spod pióra XII-wiecznego angielskiego pisarza Geoffreya z Monmouth, który umieszcza go nie w Camelot, lecz w Caerleon w południowej Walii. W Caerleon znajdowała się ważna twierdza legionów rzymskich.

Według naukowców Camelot jest zniekształconą nazwą innego angielskiego zamku. Niektórzy twierdzą że tym zamkiem jest Camulodunum w Colchester, inni że zamek leży nad rzeką Camel, jednak największa ilość ludzi wymienia nazwę Cadbury w hrabstwie Somerset, w okolicach wioski Queen Camel, nad rzeką Cam. Jako pierwszy Cadbury utożsamił z Camelot badacz starożytności John Leland i on w 1542r. Napisał:

„Na samym skraju opactwa w South Cadbyri stał ongiś Camalette, będący swego czasu znamienitym zamkiem czy też całym miastem…”

Camelot w Cadbury był zwykłym ufortyfikowanym wzgórzem, otoczonym wałami i fosami, zbudowanymi przez brytyjskich Celtów w ostatnich stuleciach p.n.e. Niektórzy przyjmują że zamek Camelot wcale nie leżał na ziemiach brytyjskich. Autorzy książki „Święty Graal, święta Krew” przytoczyli tezę że król Artur mógł pochodzić z rodu Merowingów. Sądzę że wówczas nasze Camelot znajdowałoby się gdzieś we Francji np. w podobnym miejscu jak Carcassene.

Paweł Bobrowicz