Avalon

Avalon jest to mityczna wyspa na której został pochowany król Artur. Równocześnie jest to m-sce ukrycia św. Graala. Avalon jest to raj gdzie trwa nieprzerwana wiosna, ludzie na tej wyspie są wiecznie młodzi i szczęśliwi. Na wyspie panuje trwały pokój. Człowiek nie musiał pracować ponieważ ziemia dostarczała zawsze wszystkiego pod dostatkiem. Avalon przypomina tym opisem inne krainy jak Atlantyda, lub nawet przypomina raj – czyli Eden. Avalon zdobył sławę ponieważ tam właśnie miano przewieźć rannego Artura, by ten leczył rany po swej ostatniej bitwie.

Pani z Jeziora
Pani z Jeziora

związki Króla Artura zostały spopularyzowane przez pisarza angielskiego Geoffreya w jego pracy „History of Kings in Britain”. Na tamte czasy ta książka wywołała wielkie zamieszanie. Wszyscy którzy przeczytali tę książkę chcieli szukać tej wyspy. Książka stała się czymś w rodzaju dzisiejszego Bestselleru. Geoffrey w swojej późniejszej książce „Life of Merlin” opisuje Avalon jako wyspę szczęśliwą, oraz urodzajną.

Inna nazwa Avalon to „Wyspa Jabłek” lub „Wyspa Jabłoni”. Włąśnie ta nazwa stała się głównym elementem zaczepnym do rozpoczęcia poszukiwań. Wyspy poszukiwano przez wiele pokoleń. Utożsamiano z nimi wiele wysp – takich jak Gotlandia, czy też Mont St. Michael.

Avalon
Avalon

Najwięcej zwolenników ma jednak teoria że Avalon znajduje się w Glastonbury. Glastonbury było to opactwo w południowo-zachodniej Anglii, gdzie w XII wieku tamtejsi mnisi ogłosili że odkryli grób Króla Artura na terenie swego opactwa. Ponoć w grobie który odnaleziono znajdował się krzyż z napisem : „Tu na wyspie Avalon spoczywa słynny król Artur i jego żona” . Tak naprawdę nikt nie widział tego krzyża, ale wiemy jedno, w grobie leżały szkielety drobnej osoby (kobiety) i rosłego mężczyzny. Mnisi z Glastonbury mogli podrobić krzyż po to aby uspokoić ówczesnego króla Angli i po to aby nadać rozgłos swemu opactu. Legendy arturiańskie nakierowują nas że zwłoki te mogły należeć do Ginewry i Lancelota. Lancelot prawie wszędzie był opisywany jako wielki i potężny rycerz. Legendy mówią nam, że Ginewra poszła do zakonu po śmierci Artura. Podobnie uczynił Lancelot, a dlatego że ich miłość była powszechnie znana to po ich śmierci stwierdzono że powinni spoczywać obok siebie.

Na Avalon jest ponoć ukryty św. Graal. niektórzy uważają że w tamtejszej studzience. Jednak jeżeli tam by się miał on znajdować to dawno już tam go nie ma… Faktem jest to że ten który odnajdzie prawdziwe Avalon, ten odnajdzie Króla Artura.

Paweł Bobrowicz