Rycerze okrągłego stołu

Legendy rycerzy okrągłego stołu są chyba wszystkim znane i na pewno każdy o nich coś niecoś słyszał. Bez wątpienia najsłynniejszym wątkiem tych wszystkich legend jest wydobycie miecza – Excalibura z głazu czy też kowadła przez króla Artura.

Rycerze Okrągłego Stołu
Rycerze Okrągłego Stołu

Legendy te są jednak o wiele ciekawsze, a co najważniejsze płyną przez nie bardzo mądre, interesujące i potrzebne nam wszystkim morały. Pierwsze wzmianki o dworze króla Artura odnajdujemy w starych przekazach dotyczących wojen z arabami z wieków XI-XII i tam natrafiamy na takie zdanie: „(…) Na pomoc przybył również król Artur wraz ze swoją świtą i sporym zastępem rycerzy” – co prawda nie mamy pewności że chodzi tutaj właśnie o tego króla Artura.

Kolejne wzmianki są już bardziej pewne i dotyczą bardziej ogółu. Najwięcej informacji o naszych rycerzach odnajdziemy w starych przekazach dotyczących poszukiwań świętego Graala. Tam właśnie po raz pierwszy spotykamy rycerza imieniem – Parsirfal. W wieku XIV mamy bardzo wielki napływ wszelkich informacji dotyczących rycerzy króla Artura – tutaj poznajemy sir Gawain’a, sir Tristan’a, sir Mordreda i innych. Stosunkowo późno poznajemy Lancelota i Galahada.

Okrągły stół rozsławił się wszelkimi przygodami i wyczynami. Rycerze okrągłego stołu byli pierwszymi których zobowiązywał kodeks rycerski i ten kodeks jest uważany dziś za spis najlepszych cech moralnych jakie można znaleźć u mężczyzny. Rycerz okrągłego stołu musiał się cechować takimi cechami jak odwaga, bohaterstwo, cnota, uniżenie przed damami i waleczność w słusznej sprawie.

Pomysł na założenie zgrupowania – jakim niewątpliwie był okrągły stół – przypada (jak wiele rzeczy) czarodziejowi Merlinowi. Polecił on Arturowi aby założył taki zgrupowanie na chwałę królestwa Logres. Rycerze Ci mieli pomagać ubogim, pokrzywdzonym i damom w potrzebie. Mieli być po prostu wzorem dla wszystkich. Wspaniałym zakończeniem kariery rycerzy okrągłego stołu miało być odnalezienie kielicha Chrystusowego czyli świętego Graala. Merlin przez czary ukazał im wygląd tego wspaniałego naczynia i nakazał najdzielniejszym rycerzom iść go szukać. Tego dnia po raz ostatni zebrali się wszyscy najwspanialsi rycerze okrągłego stołu. Legendy podają że rycerze ten cel osiągnęli. Sir Galahad syn Lancelota z Jeziora wraz z sir Parsirfalem i sir Borsem. To oni dnaleźli ten jedyny kielich, tyle że Galahad – zwany rycerzem Graala nigdy nie powrócił już do zamku Camelot. Legendy rycerzy okrągłego stołu są wspaniała lekturą aby ludzie z powrotem nauczyli się żyć, aby wiedzieli, że trzeba szanować innych ludzi bez względu na poglądy czy na sposób bycia. Legendy arturiańskie są naszą podświadomością zapisaną na papierze. Każdy człowiek powinien przeczytać chociaż jedną legendę rycerzy okrągłego stołu i powinien choć przez chwilę się zastanowić co przeczytał.

Pawel Bobrowicz