Sir Lancelot

Lancelot z jeziora lub inaczej Lord Lancy jest chyba najsłynniejszym z rycerzy okrągłego stołu. Są różne przekazy na temat jego historii dotarcia do Króla Artura. Jedna z nich powiada, że Lancelot stał na przejściu mostu i bronił go. Jego zadaniem było aby nikt go nie przekroczył dopóty, dopóki ktoś silniejszy nie pokona go w uczciwej walce. Gdy dobry Król Artur o tym usłyszał wybrał się z całą ekipą w tamto miejsce.

Lancelot
Lancelot

Wszyscy najwspanialsi rycerze przegrali walkę z tym rycerzem na końcu przyszła pora na samego Artura. walka była bardzo zaciekła ale było widać, że nieznajomy rycerz ma przewagę nad królem. Wówczas Artur wezwał moc swego miecza Excalibura aby mu pomógł w tej wale. Artur zadał taki cios że Lancelot padł, lecz miecz został złamany. Artur rozpaczał nad złym losem, dlatego że zabił rycerza w nieuczciwej walce którą powinien przegrać i że stracił swój miecz.

Lecz Lancelot wcale nie umarł. gdy się otrząsł ze swej porażki poprosił Artura aby on przyjął go do swej ekipy. Artur przystał na to i od tego czasu powstaje wielka przyjaźń między Lancelotem a Królem Arturem. Lancelot stał się pierwszym rycerzem okrągłego stołu. drugą z opowieści jest motyw poszukiwania Graala przez Króla Artura. mądry król wiedział że nie może zostawić królestwa bez opieki.

Lancelot
Lancelot

Mądry czarodziej Merlin wyruszył na poszukiwanie odpowiedniego człowieka wiedząc że nikt z rycerzy nie jest godzien piastować to stanowisko. Znalazł w daleko oddalonej krainie człowieka imieniem Lancelot. Na Camelot miał być turniej w którym najlepszy rycerz miał objąć stanowisko za Artura.

Jak znamy tego typu opowieści Lancelot wygrał. Jednak najsłynniejszą legendą dotyczącą Lancelota jest jego miłość do królowej Ginewry – żony Artura. Ich miłość jest porównywana do miłości innej opowieści arturiańskiej – „Tristana i Izoldy” oraz do „Romea i Julii”.

Lancelot kochał bardzo swą królową i wiedział że nie może być na dworze króla Artura gdy kocha jego żonę. Wszyscy znamy koniec tej opowieści Lancelot żegna się z Ginewrą (wiadomo jak facet się żegna ze swą ukochaną) i wtedy bum i wchodzi Artur (rodem z brazylijskich seriali tylko że 900 lat wcześniej). Postanawia ich ukarać. Lancelota wygnał a Ginewre chciał spalić na stosie…

Lecz Lancelot w dniu egzekucji uwalnia Ginewre i słuch po nich zanika. Lancelot wraca na samym końcu całej historii o królu Arturze by mu pomóc w walce z Sir Mordredem lecz przybywa za późno Artur nie żyje…

Zostaje on później Lordem królestwa leżącego na południu Wielkiej Brytanii. Sprawuje on władze mądrze i sprawiedliwie biorąc przykład ze swego przyjaciela – Króla Artura. Inne podania mówią, że Lancelot opuścił Ginewre ponieważ nie mógł ścierpieć wyrzutów sumienia. Został on wówczas mnichem i miał przez resztę swego życia odpokutować swój grzech co zresztą robił.

Bardzo ważnym wątkiem jest informacja że Lancelot jest ojcem najświetniejszego rycerza okrągłego stołu czyli Galahada. Galahad został poczęty dzięki czarom, Lancelot myślał że kocha się z Ginewrą a tak naprawdę kochał się z jedną ze strażniczek Świętego Graala.

Osobę Lancelota odnajdziemy w wielu filmach jak chociażby „Rycerz króla Artura” w którym zagrali Sean Conery w roli króla Artura i Richard Gere – w roli Sir Lancelota. Film ten jest ładną bajeczką ale niestety to prawdy mu daleko. Trzeba jedno temu filmowi przyznać pięknie ukazuje miłość Lancelota do Ginewry i na odwrót.

Paweł Bobrowicz