Sir Perceval – Parsifal

Perceval jest jednym z trzech rycerzy okrągłego stołu którzy odnaleźli kielich – święty Graal. Istnieje prawdopodobieństwo że jest za synem sir Gawaina i pani Rionel. Został on wychowany w puszczy czy tez w lesie, a dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Rycerz widział w czasach dziecięcym tylko jedną ludzką istotę – swoją matkę. Matka opiekowała się Percevalem najlepiej jak potrafiła.

Parsirfal
Parsifal

Gdy Perceval trochę podrósł to zaczął jeździć na polowania aby na posiłki było jakieś mięso. Pewnego dnia gdy był na polowaniu strasznie naszego bohatera znużyło i postanowił się zdrzemnąć pod drzewem niedaleko drogi. Spał kilka godzin gdy nagle obudził go jakiś stukot. Perceval zerwał się na równe nogi i ujrzał nadjeżdżających rycerzy. Dla Percevala który po raz pierwszy w życiu ujrzał innych ludzi niż swoja matka to był piękny widok. Nasz rycerz myślał że spotkał anioły ponieważ zbroja rycerska wydawała mu się bardzo piękna. Jeden z rycerzy (Lancelot) rozmawiał z naszym bohaterem i powiedział że służą dla dobrego króla Artura, a ten służy Bogu.

Parsirfal
Parsifal

Perceval był zdumiony spotkaniem i zapragnął być rycerzem. Matka go puściła na przygodę, aby został rycerzem, wiedząc że go od tego nie odwiedzie. W czasie podróży do zamku Camelot Perceval natrafił na namiot a w nim śpiącą niewiastę. Perceval nie budząc pocałował ją i wymienił się pierścieniami, wiedząc w duchu że to będzie w przyszłości jego pani. Rycerz bezpiecznie dojechał do zamku i po odbyciu kilku niebezpiecznych przygód został rycerzem.

Perceval odnalazł Graala i swą panią z namiotu w zamku króla Rybaka. Jego pani miała na imię Blanchafor. Blanchafor była jedną z kapłanek Graala czy też inaczej dziewic graalowych.

Z Percevalem czy też z Parsifalem jest wiele legend i przekazów. Jest on dla mnie najlepszym z wszystkich rycerzy okrągłego stołu. Perceval jest w pełni oddany temu co robi, jest w pełni oddany swej jednej jedynej pani, oraz nie wchodzi w niepotrzebne bójki. Prawdziwy rycerz godny odnalezienia prawdziwego Graala.

Paweł Bobrowicz