Sir Galahad

Galahad jest jednym z najpopularniejszych rycerzy okrągłego stołu. Sławę swą zawdzięcza faktem ze odnalazł kielich Chrystusowy – święty Graal. Galahad jest synem Lancelota, został spłodzony dzięki czarom dobrego maga Merlina, bez nich nigdy Lancelot nie dojechałby do doliny gdzie spotkał jedną z kapłanek Graala. Galahad był wychowywany przez kapłanki Graala i przez przeróżnych kapłanów. Znał pismo święte niemal na pamięć. Był szkolony również przez najlepszych rycerzy więc sztuka walki nie była mu obca.

Galahad
Galahad

Mało się dowiadujemy o życiu sir Galahada przed jego przybyciem do zamku Camelot. Wówczas rozpoczyna się cała jego historia. Dawno temu jeszcze nim narodził się Artur dwaj bracia Belin i Balin stoczyli ze sobą walke. Walczyli oni ze sobą na śmierć i życie. Najstraszniejsze w tej walce było to że jeden z drugim nie wiedzieli że walczy z własnym bratem. Walka była strasznie zacięta obydwaj pozadawali sobie śmiertelne rany. Gdy już oboje umierali ujawnili swe twarze spod hełmów i dowiedzieli się że była to bratobójcza walka.

Galahad
Galahad

Miecz którym zostały pozadawane rany (jeden z mieczy się połamał) został nazwany mieczem boleści. Merlin przeklął ten miecz mówiąc że do czasu gdy nie przyjdzie czysta dusza po niego nikt nie będzie mógł nim władać. Tą czystą duszą był oczywiście Galahad. Zdobył on również tarcze z wizerunkiem wielkiego czerwonego krzyża. Galahadowi było przepowiedziane że tylko on będzie mógł zasiąść na tzw: Stolicy Zgóby. Wszyscy inni którzy próbowali na niej usiąść umierali prawie że od razu. Galahad tylko raz w życiu zasiadł na tym miejscu. Od razu po tem wyruszył na pamiętne poszukiwanie Graala.

Galahad po za umiejętnościami rycerskimi odznaczał się bardzo dobrymi zdolnościami strzeleckimi. Niektórzy uważają że to właśnie na jego podstawie powstało opowiadanie „Robin Hood”. Galahad brał w życiu udział tylko w jednej bitwie. Była to obrona klasztoru przed najazdem barbarzyńców. Właśnie po tej bitwie rozeszła się w wieść wśród ludów barbarzyńskich że Galahad jest czarnoksiężmikiem.

Galahad odnalazł Graala razem z Parsirfalem i sir. Borsem. Był on jedynym spośród tych trzech rycerzy który nie powrócił do Camelotu.

Ciekawie przedstawiona została postać Galahada w filmie „Król Artur”. Galahad walczył u boku swych przyjaciół rycerzy, mimo iż nie pochwalał rozlewu krwi i mordowania. W końcowej scenie filmu Rycerze wznieśli w geście uznania miecze do góry, Galahad nie podniósł miecza tylko drewniany kielich.

Galahad jest symbolem istoty długo oczekiwanej, przynoszącej szczęście, radość, uspokojenie oraz rozjaśnia każde miejsce w którym się znajdzie. Jest również symbolem osoby kochanej która szybko odeszła.

Paweł Bobrowicz