Sir Tristam

Tristam (zwany również jako Tristram lub Tristan) jest bardzo popularnym rycerzem okrągłego stołu w Polsce. Dzieje się to za sprawą lektury „Tristam i Izolda”. Niewielu wie, że ta lektura jest jedną z legend arturiańskich.

Tristam
Tristam

Tristam bardzo wyróżniał sie spośród rycerzy okrągłego stołu. Według legendy Tristam jako jedyny nie pochodził z Wielkiej Brytanii czy Francji czy też z Ziem sarmackich. Tristam przez niektórych jest uważany za Islamiste lub nawet Hindusa. Tristam był jednym z tych rycerzy którzy nie obawiali się niczego. Nasz rycerz początkowo był jednym z tych rycerzy którzy najpierw działali a potem myśleli. W przypadku Tristama ta wada nie narobiła większych szkód.

Historia Tristama jest bardzo ciekawa zapraszam do przeczytania:

Tristam jako chłopeic mieszkał w porcie. Pewnego dnia przypłynął do tego portu pewien statek. Kapitan tego statku zaprosił zaciekawionego statkiem Tristama na pokład aby ten pograł z nim w szachy. Tistam udał się tam i zwyciężył kapitana kilkakrotnie. Niestety w czasie gry marynarze cicho wciągneli na maszt białe żagle i potajemnie wypłynęli w morze zamierzając sprzedać Tristama jako niewolnika. Los chciał, że zerwała się straszna burza – tak mocna, że żeglarze obawiali się o swoje życie. Stwierdzając, że ciąży na nich klątwa za porwanie Tristama wysadzili go na najbliższym skrawku lądu. Była to Kornwalia, gdzie Tristam natrafił na zamek Tyntagel. Tam poznał słynną już nam Izolde. Nie chcę tutaj przytaczać całej legendy – tym bardziej, że jej pełna wersja jest powszechnie dostępna w polskich bibliotekach. Dopowiem tylko, że miłość tych dwojga była bardzo przypadkowa i że powstała w sposób magiczny (eliksir miłości).

Tristam
Tristam

Miłość ich przechodziła bardzo ciężkie chwile – działo się tak ponieważ Izolda była obiecana komu innemu – królowi Markowi. Finał historii jest taki, że Izolda umiera z tęsknoty za Tristamem. Gdy oboje zostają pochowani obok siebie, z ich grobów wyrastają dwa kwiaty które się łączą i rosną oplatając się wzajemnie. Ludzie powiadajš, że te kwiaty które wyrosły to niezapominajki… Tristam często miał takie przygody jak walka ze smokiem, często pomagał w bitwach gdzie przewaga wroga była miażdżąca – mimo to zawsze wychodził z tego cało. Tristam w mało znanej legendzie uratował królu Arturowi, Sir Gawain’owi i Sir Lancelot’owi życie za jednym razem. Tristam zasiadał w okragłym stole tuż obok rycerza Gawain.

Tristam jest jedną z najciekawszych postaci okrągłego stołu. Jest bohaterem najpiękniejszego romansu rycerskiego na świecie. Polecam każdemu przeczytanie lektury „Tristam i Izolda”…

Text ten nie powinien być brany za streszczenie lektury „Tristam i Izolda”, był on pisany na podstawie legend arturiańskich a nie lektury szkolnej.

Paweł Bobrowicz