Sir Bors

Sir Bors.

W legendach arturiańskich spotkamy dwóch Sir Bors. Pierwszy z nich to Bors król Gaunnes w Galii, ojciec drugiego Borsa – rycerza który wraz z Parsifalem i Galahadem odnalazł Graala.

Bors starszy pojawił się pierwszy raz w 13 wiecznym cyklu Lancelot-Graal. Jest on bratem Sir Bal’a. Krół Bors jest wujkiem Lancelota i sir Hektora. Król Hektor poślubił Evaine, siostre żony Sir Bal’a. Posiadł z nią dwóch synów – Borsa młodeszego i Lionel’a. Król Bors i Ban byli jednymi z pierwszych sprzymierzeńców Artura w czasie rebelii o Brytanie. Walczyli wtedy między innymi z królem Lotemi, Urien’em i Claudasem.

Ten ostatni król – Claudas zemścił się na Banie i Borsie za tę inwazje – ponownie nawiedzając ich ziemie. Oboje królowie zginęli w czasie tej inwazji. Synowie Borsa zostali pojmani i Bors młodszy dorastał w niewoli.


Sir Bors (324)

Bors młodszy wraz z bratem Lionelem żyli kilka lat w niewoli króla Claudasa. Udało im się jednak wznieść bunt i nawet ubili przy tym bezwzględnego syna Claudasa – Dorin’a. Zbiegli oni przed nadciągającą zemstą Claudasa. Zostali oni uratowani przez służkę Pani z Jeziora. Wstąpili oni wtedy w szeregi rycerzy króla Artura.

Bors był wtedy jedną z ważniejszych postaci tego zgromadzenia. Brał on udział w wielu przygodach i bitwach. Najważniejszą jednak przygodą było odnalezienie Graala.

Sir Bors był na tle Parsifala i Galahada był zwykłym rycerzem. Nie otaczała go żadna magia czy nadprzyrodzone moce. Nie było w jego przygodach ani króla rybaka, ani nadmiernej mocy. Bors był bogobojnym rycerzem – pełnym wiary i dobroci. Był on również bardzo mężny – czemu nieraz dawał przykład (np. stając się rycerzem Ginewry pod nieobecność Lancelota).

W legendzie arturiańskiej sir Bors był przykładem że zwykły śmiertelnik też może doświadczyć niesamowitej łaski. Jego łaską było odnalezienie Graala. Pokazał, że życie zgodne z sumieniem, pełne wiary i pokory może doprowadzić do wspaniałego końca.

Grafiki pochodzą ze strony:
http://d.lib.rochester.edu/camelot/creator/howard-pyle

Bobrowicz Paweł