Król który był i król który będzie (Był sobie raz na zawsze król)

Król Artur czyli nasz „król, który był i król, który będzie”, jest jedną z najbardziej znanych postaci mitów i legend. Lecz kim jest nasz Artur? W legend niewiele się dowiadujemy.

Uczeni twierdzą, że w Artur nie mógł być królem. Gdyby jednak Artur istniał to byłby dowódcą elitarnej jednostki mężczyzni. Dodatkowo Artut żyłby ponad 500 lat przed okresem wspomnianym w legendach.

1066

Jedyne co jest znane, jest to, że człowiek o imieniu Artur lub Arturus poprowadził grupę bohaterskich wojowników, którzy opierali się wraz z armią brytyjczyków przed
inwazją Saksonów,

Inna teoria twierdzi, że Arthur był rzymskim setnikiem o nazwisku Lucius Artorius Castus (teoria znana choćby z filu „Król Artur”). Rzymianin ten walczył
przeciwko północnym plemionom brytani. Ten jednak żył około II wieku naszej ery, trudno by było połączyć tę postać z naszym królem.

Gdziekolwiek leży prawda to warto zaznaczyć, że działania Artura zostały wielokrotnie opisywane między wiekami XI i XV w setkach rękopisów. Jeden z kronikarzy XII wieku napisał: „Nie ma miejsca w świecie chrześcijańskim do którego nie dotarła by chwała Artura – króla Brytani”.

Bobrowicz Paweł